Klassement


             VECHTDALCROSSCOMPETITIE FINALE, 16 FEBRUARI 2019
            STAND - VECHTDAL CROSS COMPETITIE - 9-10 KILOMETER

Categ  Plts  StNr   Naam                       Vereniging/Plaats     GbJr  20 okt  17 nov  12 jan  16 feb
-----  ----  -----  -------------------------  --------------------  ----  ------- ------- ------- -------  --------
Msen      1    211  Pascal Dankelman           Ommen                 1986        1       1       1       1         3
          2    206  Lambert Russcher           Staphorst             1987        3       3       2       2         7
          3    156  Henk Bloemert              Rouveen               1984        2       2       3       3         7
          4    220  Maarten Oosterhuis         Groningen             1996        4       5       4       4        12
          5    181  Evert Teunis               Vriezenveen           1996        5       4       5       5        14
          6    200  Martin Grootoonk           Hardenberg            1979        9       8       7       7        22
          7    163  Wouter Dirk de Jong        Ommen                 1979                9       8       8        25
          8    158  Simon Kosse                Geerdijk              1991       11      10       9       9        28
          9    157  Peter Kosse                Geerdijk              1986       12      11      10      10        31
         10    167  Emiel Winkler              Zwolle                1983        6               6                12
               155  Johan De Gooijer           Hardenberg            1987                6               6        12
         12    190  Mark Ekkel                 Vroomshoop            1984        7       7                        14
         13    196  Tom Hoppen                 Almelo                1986        8                                 8
         14    208  Michel Smit                Hardenberg            1979       10                                10

M40       1    168  Henk Smalbrugge            Hasselt               1973        1       1       1                 3
          2    197  Rudolf Martens             Hardenberg            1975        2       2       2       1         5
          3    195  Serge Hofkamp              Ommen                 1975        3               4       3        10
          4    164  Tom van Tellingen          Sleen                 1970        4       4       7       4        12
          5    223  Bennie Akkerman            Rouveen               1969                5       6       5        16
          6    201  Ben Smith                  Hardenberg            1974        6       6               6        18
          7    207  Karel Prins                Veeningen             1969        7       7               7        21
          8    182  Gerrit van Oene            Kampen                1978                8       8       8        24
          9    203  Michiel Huzen              Nieuwleusen           1975                3       3                 6
         10    173  Edwin Schrik               Zwolle                1969                        5       2         7
         11    218  Dinand Getkate             Ommen                 1969        8       9                        17
         12    159  Pieter Fransen             Hardenberg            1972        9      10                        19
         13    231  Henkjan van Goor           Daarlerveen                       5                                 5
         14    153  Ferdinand Dam              Daarlerveen           1974                        9                 9
         15    230  Jarno Boertje              Vroomshoop                       10                                10

M50       1    162  Wilco Mars                 Ommen                 1968        1       1       1       1         3
          2    170  Roel Westert               Ruinerwold            1964        3       2       3       2         7
          3    217  Jan Eikelboom              Lemelerveld           1965        5       3       4       3        10
          4    198  Wim Matel                  Ane                   1962        9       4       5       5        14
          5    183  Leo Meijerink              Ommen                 1965        8       6       6       4        16
          6    192  Bernhard Kootstra          Dalfsen               1966        7       5               6        18
          7    188  Eize Wind                  Radewijk              1967       14       7       7       7        21
          8    194  Fred Koningstein           Dalfsen               1964       11       8       9                28
          9    189  Rooseboom Peter            Hardenberg            1961       16      12      10       9        31
         10    185  Henk Korterink             Hasselt               1965       18      13      13       8        34
         11    177  Theo Salomons              Bergentheim           1968       15      11      11                37
         12    219  Jan Altena                 Bruchterveld          1953       20              15      12        47
         13    221  Dick Aalderink             Ommen                 1958       24      15              13        52
         14    210  Stef Riemens               Zwolle                1963        2               2                 4
         15    228  Heinz Stroeve              Emlichheim            1949        4               8                12
         16    214  Eddy Geesink               Hardenberg            1962       12       9                        21
         17    161  Jan Snijder                Nieuwleusen           1961                       12      10        22
         18    178  Wil Derks                  Ommen                 1961       13      10                        23
         19    184  Dick Remmers               Ommen                 1963       19              14                33
               169  Jacco Pleijsier            Hasselt               1967       22                      11        33
         21    202  Harry Siegersma            Zwolle                1960       26      16                        42
         22    187  Henk Oldehinkel            Dedemsvaart           1957        6                                 6
         23    229  Erik Bakker                De Bult               1960       10                                10
         24    232  Herman Schroer             Collendoorn           1964               14                        14
         25    166  Rene Bosman                Hasselt               1967       17                                17
         26    204  Alphons Schokker           Ommen                 1961       21                                21
         27    152  Jan Runhaar                Hardenberg            1965       23                                23
         28    193  Pieter Eleveld             Vroomshoop            1965       25                                25

Vsen      1    222  Corien Jansen              Nijeveen              1986                1       1       1         3
          2    212  Leonie Eenkhoorn           Kampen                1986        1       2       2       2         5
          3    160  Sabine Nijstad             Hoogeveen             1993        2       3       3       3         8
          4    179  Lisette Oude Geerdink      Den Ham Ov            1988        3       4       4                11
          5    213  Nikki Geesink              Hardenberg            2001        4       5               4        13
          6    154  Judith Vogelzang           Ommen                 1989        5       6       6       5        16
          7    209  Irene Smit                 Kampen                1980        6       7                        13
          8    186  Angela de Boer             Dalfsen               1985                        5                 5

V40       1    216  Saskia Schutte             Veessen               1972        1               1       1         3
          2    224  Janneke Molenhuis          Nijeveen              1977                1       2       2         5
          3    165  Claudia van Tellingen      Sleen                 1974        2       2       3       3         7
          4    205  Geke Tempelman             Beerzerveld           1970        3       3       4       4        10
          5    176  Annemarie Wessels          Zuidwolde Dr          1969        4       5       5                14
               215  Carla Geesink              Hardenberg            1969        5       4               5        14
          7    174  Sandra Berenst             Vroomshoop            1971        6               6       6        18

V50       1    180  Anne Van Schuppen          Emst                  1960        1       1               1         3
          2    191  Jacqueline t Brummelhuis   Stuifzand             1965        2       2       1       2         5

             VECHTDALCROSSCOMPETITIE FINALE, 16 FEBRUARI 2019
             STAND - VECHTDAL CROSS COMPETITIE - 5-6 KILOMETER

Categ  Plts  StNr   Naam                       Vereniging/Plaats     GbJr  20 okt  17 nov  12 jan  16 feb
-----  ----  -----  -------------------------  --------------------  ----  ------- ------- ------- -------  --------
Msen      1     55  Nick Marsman               Ommen                 1997        1       1       1                 3
          2     71  William van Eeken          Wielen (GER)          1994        2               2       1         5
          3     68  Robert Gerritsen           Vroomshoop            1986        3               3       2         8
          4     32  Michiel Veldman            Nieuwleusen           1986        4       2       4       3         9
          5     18  Gido Scherphof             Vriezenveen           2000        5               8       5        18
          6     90  Peter Oldenhuis            Vriezenveen           1987        6               9       6        21
                 8  Juan Oldehinkel            Hardenberg            2001        7       4      10                21
                77  Sonny Marsman              Daarlerveen           1989        8       6      11       7        21
          9     16  Wilbert Russcher           Rouveen               1988                8      12       8        28
         10     76  DirkJan Minkjan            Westerhaar-Vriezenv   1985       12      10      13      10        32
         11     36  Wouter Knol                Nieuwleusen           1980       14      13      14      11        38
         12      1  Rene Snijder               Vroomshoop            1987       15              16      12        43
         13     97  Gerben Tiekstra            Dalen                 1991                3       5                 8
         14     38  Maarten Koggel             Dalfsen               1988                        6       4        10
         15     96  Thijs Terlouw              Hardenberg            2000                5       7                12
         16     20  William Dubbink            Daarle                1984        9       7                        16
         17     11  Tim van der Monde          Ommen                 1981       11                       9        20
         18     17  Kilian Horstede            Rouveen               1996       16      14                        30
         19     39  Henk Hokse                 Staphorst             1980                9                         9
         20     89  Dirk Kuiers                Staphorst             1988       10                                10
         21     62  Jan Willems                Bergentheim           1983               11                        11
         22     95  Jos Veldhuis               Vroomshoop            1988               12                        12
         23      2  Sander Aaltink             Vroomshoop            1979       13                                13
         24     64  Sander Rozemuller          Vroomshoop            1984                       15                15

M40       1     75  Bennie Thunker             Kampen                1970        1       1               1         3
          2     80  Edwin Van Laar             Balkbrug              1975        3       2       1       2         5
          3     44  Henry Toerse               Balkbrug              1970        4       3       2       3         8
          4     26  Gert Berenst               Vroomshoop            1968        2       5       3       5        10
          5     70  Roland Zwiggelaar          Vriezenveen           1975        6               4       4        14
          6     43  René Hemstede              Hardenberg            1972        7       6       5       6        17
          7     60  Marc Wekamp                Beerzerveld           1969        8       7       6                21
          8     85  Jan van der Molen          Rheezerveen           1969        9       8       7       7        22
          9     35  Arnold Brinkman            Nieuwleusen           1972       10       9       8       8        25
         10     88  Roelof Schra               Staphorst             1969        5       4                         9

M50       1     81  Melchior van de Pol        Apeldoorn             1967        1       1       1       1         3
          2     50  Fred Sluijs                Wierden               1963        2       2       2       5         6
          3     28  André Nij Bijvank          Haarle gem Hellendoo  1959        3       3       3                 9
          4      9  Jan Beldman                Dalfsen               1959        5               4       2        11
          5     52  Erik Nijhof                Hengelo Ov            1965        7       5       5                17
          6     63  Jan Hankamp                Vroomshoop            1957        8               7       3        18
                42  Roelof van der Velde       Daarlerveen           1958        9       6       8       4        18
          8     29  Anne Marsman               Ommen                 1967       10       7       9       6        22
          9     72  Roel Otten                 Bruchterveld          1964       11       9      10       7        26
         10      7  Theo Oldehinkel            Hardenberg            1966       14       8      12                34
                57  Kees de Jonge              Vroomshoop            1968       15      11      14       9        34
         12     45  Jan Snijder                Bergentheim           1954       17      12      15      11        38
         13     73  Roelof Hutten              Bruchterveld          1957        4               6                10
                83  Harm Kooiker               Rouveen               1959        6       4                        10
         15     65  Harrie Bloeming            Vroomshoop            1968       13                       8        21
         16      6  Rob Somsen                 De Krim               1967       12              11                23
                79  Henk Akkerman              Staphorst             1952               10      13                23
         18     51  Marko Vlaming              Ommen                 1960       16                      10        26
         19     59  René Zengerink             Kloosterhaar          1956       18                                18

Vsen      1     47  Yvonne Meijer              Witharen              1979        1       1       1       1         3
          2     87  Marieke ten Brinke         Westerhaar-Vriezenv   1981        3               2       2         7
          3     54  Jolanda van Dam - Dijk     Lemele                1986        4       3       3       3         9
          4     78  Gerlinda Marsman-Kuilder   Daarlerveen           1989        5       5       4       4        13
          5     12  Linda Pielman              Dedemsvaart           1992        7       4               5        16
          6     58  Hennie Meijerhof           Bergentheim           1988        6               5       6        17
          7     33  Nienke van der Woude       Hasselt               1990       10       6       6       7        19
          8     19  Laura Russcher             Rouveen               1993        9       8       7       8        23
          9     84  Coralien Wemmenhove        Hoogeveen             1988        8       7      12                27
         10     86  Chantal van der Molen      Rheezerveen           2001       12      10       9       9        28
         11      3  Kristyna Lexova            Hardenberg            1986       11       9      10      11        30
         12     31  Mieke Pastoor              Hasselt               1980       14               8      10        32
         13     22  Marleen Hegeman            Hasselt               1992       18      12      14      13        39
         14      5  Susan Otter                Hardenberg            1989       15      11      19      18        44
         15     34  Lucinda Tuenter            Rheezerveen           1987       17              16      15        48
                23  Gerdienke Zielman          Hasselt               1985       19              15      14        48
         17     67  Marjanne Vos               Lutten                1990       16              17      16        49
         18     93  Esther de Boer             Vroomshoop            1978               13      18      19        50
         19     15  Aline Kootstra             Dalfsen               1994        2       2                         4
         20     41  Karin Post                 Hasselt               1983       13              11                24
         21     53  Bertine Hoeve              Punthorst             1986                       13      12        25
         22     91  Britt Hudepohl             Vroomshoop            2002                               17        17

V40       1     74  Saskia Bekhuis             Vasse                 1969        1               1       1         3
          2     21  Jolanda Assink             Bergentheim           1969        2       1       2                 5
          3     14  Ria Smalbrugge             Hasselt               1973        4       3       3       2         8
          4     25  Herma Brinkhuis            Ommen                 1971                6       4       3        13
          5     61  Gerjanne Journee           Dalfsen               1970        6       4       6       4        14
          6     94  Dianne Hankamp             Vroomshoop            1975                5       7       5        17
          7     66  Arjanne Rorije-Lever       Heerde                1975        3       2                         5
          8     56  Roselin van Gerresheim     Ommen                 1970        5               5                10

V50       1     69  Marian Fuselier            Heino                 1962        1       1       1       1         3
          2     10  Agnes Doedens              Schalkhaar            1963        2       2       2       2         6
          3     27  Gerda Nij Bijvank          Haarle gem Hellendoo  1958        3       3       3                 9
          4     92  Jacqueline Davenschot      Vroomshoop            1967        4       5       4       3        11
          5     48  Brigitte van der Veen      Ommen                 1966        5       6       5       4        14
          6     46  Gerda van der Vegt         Dalfsen               1966        6       7       6       5        17
          7     40  Ankelien Mepschen          Hardenberg            1967        7       8       7       6        20
          8     82  Gerrie Bonkestoter         Vroomshoop            1955        8       9                        17
          9     49  Rona Meijer                Lutten                1963                4                         4

             VECHTDALCROSSCOMPETITIE FINALE, 16 FEBRUARI 2019
            STAND - VECHTDAL CROSS COMPETITIE - 1250-1800 METER

Categ  Plts  StNr   Naam                       Vereniging/Plaats     GbJr  20 okt  17 nov  12 jan  16 feb
-----  ----  -----  -------------------------  --------------------  ----  ------- ------- ------- -------  --------
J-9       1    258  Thijmen Lamberink          Gramsbergen           2009        2       2       2       1         5
          2    263  Thies Koekkoek             Ommen                 2009                1       3       2         6
          3    285  Brían Pastoor              Hasselt               2011        1               1                 2

M-9       1    279  Carmen Bruinsma            Nijverdal             2009        3       1       1       2         4
          2    251  Emma Duval                 Ommen                 2009        2       2       3       7         7
          3    255  Yinthe Buitenkamp          Ommen                 2010        4       3       4       3        10
          4    266  Deborah Wessels            Rijssen               2009        5       5       5       4        14
          5    281  Lindy Kramer               Dedemsvaart           2009                6       6       5        17
          6    257  Liza Smalbrugge            Hasselt               2009        6       7       7       6        19
          7    289  Julia Seppenwoolde         Rijssen               2013        1                       1         2
          8    291  Wiep Seinen                Ommen                 2008                4       2                 6

J-12      1    264  Mikel Berenst              Vroomshoop            2005        2       2       1       1         4
          2    275  Mika Keizer                Ruinerwold            2007        1       1       4       5         6
          3    280  Bjorn Bruinsma             Nijverdal             2006                3       2       2         7
          4    256  Jorn Smalbrugge            Hasselt               2007        3       7       5       3        11
               262  Wessel Koekkoek            Ommen                 2007                4       3       4        11
          6    270  Nout Meijer                Witharen              2008        5       6       6       6        17
          7    271  Hendrik Olthuis            Heerde                2006        4       5                         9
          8    254  Bo Woortmeijer             Dalfsen               2008        6       8                        14
          9    272  Kiran Rorije               Heerde                2006        7                                 7
         10    273  Storm Mekking              Heerde                2006                9                         9

M-12      1    292  Laura Boers                Vriezenveen           2006        1       1       1       1         3
          2    267  Esmee Vis                  Wezep                 2005        2       2       2                 6
          3    252  Floor Willems              Ommen                 2007        3       3       3       2         8
          4    259  Jasmijn Lamberink          Gramsbergen           2007        4       4       4       3        11
          5    276  Resa Keizer                Ruinerwold            2006        5       6               6        17
               253  Ilse Makkinga              Ommen                 2006        7       7       5       5        17
          7    274  Noor van den Enk           Ommen                 2006        8               6       7        21
          8    284  Janneke Meinen             Ommen                 2006                5               4         9
          9    282  Trynke Lourens             Hattem                2007        6                                 6

J-15      1    265  Max Swabedissen            Rijssen               2004                1       1       1         3
          2    288  Wouter Seppenwoolde        Rijssen               2005        1       2               2         5
          3    287  Stein Reinhard             Epe                   2004        2       4                         6
               283  Rik Michiel Meinen         Ommen                 2004                3               3         6

M-15      1    269  Janne Nijhof               Hengelo Ov            2004        2       3       1       1         4
          2    278  Fleur Gerrits              Heerde                2005                4       2       2         8
          3    260  Rilana Lamberink           Gramsbergen           2004        3       6       3       4        10
          4    268  Lena Nijhof                Hengelo Ov            2003        4       5       4       3        11
          5    277  Luena Spijkerboer          Elburg                2005        1       1                         2
               261  Nora Assink                Bergentheim           2005                2                         2
          7    290  Amy Willems                Hardenberg            2004                7                         7

Copyright © Vechtdal Crosscompetitie 2019